איך בוחרים מטפל/ת? מתי כדאי לעזוב מטפל/ת?

September 16, 2017

 תחום הטיפול הינו תחום רחב ביותר ולצערי הרב זה, שקוראים למישהו פסיכולוג קליני, עו"ס קליני, פסיכיאטר, פסיכותרפיסט, מנהל מחלקה, דר' או פרופסור לא מצביע על יכולות טיפוליות באמת. אל תבינו אותי לא נכון הכשרה טובה היא מאוד חשובה, אך אי אפשר להסתמך רק עליה. אז מה כן עוזר להחליט? איך אפשר לדעת מתי יושב מולנו מטפל שטוב עבורנו? איך אפשר לדעת מתי לעזוב טיפול?

1. הכשרה: למרות שאי אפשר להסתמך על הכשרה בלבד היא עדיין חלק בלתי נפרד ממטפל טוב. אדם שאין לו הכשרה או הכשרה של מספר חודשים בלבד, אין לו מספיק ידע כדי לעזור לכם! אין מה לעשות ידע הינו חשוב אחרת אפשר פשוט לשבת פעם בשבוע אצל חבר או חברה ולקבל טיפול שם.
**
2. סוג טיפול: כיום יש אלפי סוגים של טיפולים ושיטות ולכן כדאי לחשוב למה אתם הכי מתחברים ולפנות לטיפול, שמשלב דברים שתואמים את הגישה האישית שלכם או טיפול שנשמע לכם ובא לכם לנסות. תמיד תשאלו את המטפל על השיטה ומה המשמעות שלה. אל תפחדו לשואל. רוב המטפלים יסבירו לכם בכיף את הגישה הטיפולית שלהם. 
**
3. תואר אקדמאי: שימו לב! להיות עם תואר דר' או פרופסור בתחום הטיפולי לא אומר כלום על היכולות של אותו אדם לטפל. תואר דר' ופרופסור הינם תארים לאקדמיה בלבד ואני ממליצה בחום לא לבחור מטפלים לפי תואר אקדמאי.
 **
4. הקשבה אמתית:  מטפל טוב תמיד ייתן לכם מקום לשאול שאלות ולהביע רגשות. אם אתם מרגישים שמשהו לא עובד טוב בטיפול תמיד תרגישו נוח לדבר על כך. מטפל שלא יהיה מוכן לבדוק יחד אתכם מה קשה לכם בטיפול, בקשר הטיפולי או בכלל לאפשר לכם לבדוק מה קורה לכם בסטינג הטיפולי, הינו מטפל לא נכון עבורכם וכדאי לעבור למטפל אחר.

**
5.    עיסוקים אחרים באמצע הטיפול: מטפל שנרדם לכם באמצע הטיפול הינו מטפל לא טוב. לא לתת תירוצים, אסור שדבר כזה יקרה. בנוסף מטפל שעונה לטלפונים בזמן שלכם הינו מטפל לא מכבד, אלא אם הודיע על כך לפני וזה יוצא דופן וחד פעמי. 
**
6. אתם לא אמורים לטפל במטפל: מטפל, שמדבר רוב הטיפול על עצמו, הוא מטפל לא מקצועי. מטפל הוא לא חבר, שאתם יושבים ושותים אתו קפה. מטפל אמור להיות מרוכז בכם וברצונות שלכם בלבד ולא להיעזר בכם כדי לפתור את בעיותיו.
**
7.  טיפול זה לא חינוך: המטרה של טיפול היא להרכיב סטינג טיפולי בו תרגישו נוח ומוגנים מספיק, כדי לדבר על כל מה שלא העזתם לדבר בסטינג אחר. כלומר סטינג טיפולי טוב מאפשר הקשבה ללא ביקורת ומטפל שלא אומר לכם איך לחיות ומה לעשות.
תפקיד המטפל הוא לראות לכם את כל התמונה מזווית אובייקטיבית וחיצונית וכתוצאה מכך לאפשר לכם להגיע עצמאית להחלטות, שנכונות עבורכם.
**
8. תזכרו! החיים שלכם הם שלכם בלבד. אל תתנו לאף אחד להחליט בשבילכם, למרות שלפעמים זה מפתה. המטרה היא לעזור לכם לרכוש כלים בטיפול כדי, שבשלב מסוים לא תצטרכו את המטפל יותר ותוכלו לעשות את מה, שלמדתם בטיפול, אחר כך עצמאית.

תפקיד המטפל הוא לראות לכם את כל התמונה מזווית אובייקטיבית וחיצונית וכתוצאה מכך לאפשר לכם להגיע עצמאית להחלטות, שנכונות עבורכם.

הדרך הטיפולית היא הדרך שלכם. המטרות הן שלכם. המטפל עוזר לכם להבין את המטרות ולהגיע למטרה. המטפל יעזור לכם לגלות מה מונע מכם להשיג את המטרה, אך התהליך הטיפולי הוא שלכם ולנו כמטפלים יש את הכבוד ללוות אתכם קצת בדרככם ולעמוד בצד עם פונפונים כדי לעודד. 
**
אני מקווה שזה עוזר קצת ואם אתם בהתלבטות תסמכו על תחושת הבטן שלכם. בדרך כלל מה, שמרגיש לא נכון גם לאחר בדיקה, הוא כנראה לא נכון עבורכם אז תמשיכו הלאה. אל תפחדו לנסות מטפלים עד שאתם מוצאים את הנכון. מותר להתלבט זה חלק מהדרך.  
בהצלחה!!!

הילה נפתלי - פסיכולוגית ופסיכו-יוגית

0532809660

Please reload

  • Facebook Basic Square